kpssvatandaslik.com

“Temel Hak ve Özgürlükler” Ders Notu

Kişi hakları ya da negatif statü hakları “temel hak ve özgürlükler” konusunda en fazla karıştırılan konulardan birisidir. Bu konunun anlaşılması için anahtar kelimeler üzerinden hareket ederek bir sistematik oluşturdum. Arkadaşlar eğer bir hak bireyleri devlete karşı koruyorsa orada Kişi Hakları – Negatif Statü Hakları vardır. Bu haklar devlete negatif bir yükümlülük yükler ve devlete “bireylere müdahale etme” der. Bu yüzden bu haklara kişi hakları ya da koruyucu haklar da denir. Bu hakları anahtar kelimeler üzerinden çok rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz. Hürriyet kavramını gördüğünüz yerde bir istisna haricinde kişi hakları gelecek. O istisna da çalışma ve sözleşme hürriyetidir. Çalışma ve sözleşme hürriyeti sosyal ve ekonomik bir haktır bunun haricindeki bütün hürriyetler kişi haklarındandır.

Sosyal ve ekonomik haklar, sınavda çıkma ihtimali yüksek konulardan birisidir. Arkadaşlar eğer bir hakkın bakanlığı varsa ya da çalışma hakkına ilişkinse orada sosyal ve ekonomik haklar (Pozitif Statü Hakları) vardır. Bu haklar devlete pozitif bir yükümlülük yükler. Bu hak sayesinde bireyler devletten bir şeyler isteyebilir. O yüzden bunlara isteme hakkı da denir.

Siyasi hak ve ödevler, temel hak ve hürriyetlerden öğrenilmesi en basit olan kısmıdır. Arkadaşlar eğer bir hak bireyleri devlet yönetimine katıyorsa orada siyasi hak ve ödevler – aktif statü hakları vardır. Bireyler devlet yönetiminde AKTİF kıldığı için bu haklara siyasi haklar veya katılma hakları da denir.

Ders notunu indirmek için tıklayınız… Temel Hak ve Hürriyetler Ders Notu

Please follow and like us:
error

Hoşunuza gitti mi? Lütfen başkalarının da görmesine yardım edin...